2023-10-10
„Przyjazna przystań”
Zakończyliśmy realizację projektu "Dostępna Szkoła – innowacyjne rozwiązania w kreowaniu przyjaznej przestrzeni edukacyjnej z uwzględnieniem potrzeb uczniów oraz otoczenia", który był realizowany od stycznia 2022 roku w Zespole Placówek im. Jana Pawła II w Lubaczowie.
Projekt miał na celu poprawę dostępności w szkołach podstawowych poprzez eliminowanie barier architektonicznych, technicznych i edukacyjno-społecznych. Na jego realizację otrzymaliśmy wsparcie grantowe w wysokości około 1,3 mln zł.
Dzięki środkom finansowym wprowadziliśmy szereg rozwiązań, które znacząco zwiększyły dostępność naszych szkół dla uczniów z różnymi niepełnosprawnościami oraz z zaburzeniami rozwoju. Przeprowadziliśmy remonty i prace modernizacyjne, dostosowaliśmy sale lekcyjne, gabinety specjalistyczne, stołówkę, pomieszczenie sanitarne oraz wejścia do budynków szkoły. Wyposażyliśmy szkołę w meble i pomoce dydaktyczne, zorganizowaliśmy zajęcia dodatkowe dla uczniów: terapia przez sztukę, zajęcia ceramiczne, kynoterapia, muzykoterapia oraz zajęcia w zakresie pomocy psychologiczno-pedagogicznej.
Z rezultatami przedsięwzięcia można się było zapoznać podczas spotkania podsumowującego projekt. Wzięli w nim udział: Sekretarz Stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak, Poseł na Sejm RP Teresa Pamuła, Wicemarszałek Podkarpacki Piotr Pilch, Starosta Lubaczowski Zenon Swatek, Naczelnik Wydziału Oświaty i Spraw Społecznych Mariusz Pieróg, Dyrektor Biura Dostępności Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego Beata Stankiewicz oraz osoby bezpośrednio zaangażowane w realizację projektu - konsultant do spraw dostępności Marcin Dziółko i opiekun projektu Agata Sadlak.
Jesteśmy przekonani, że podjęte działania i wprowadzone zmiany będą nie tylko służyć całej społeczności szkolnej, ale przyczynią się również do szerzenia idei dostępności.
Projekt był realizowany przez Rzeszowską Agencję Rozwoju Regionalnego S.A. w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Młodych Lubuszan i Politechniką Gdańską.
Finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, Oś priorytetowa IV: Innowacje społeczne i współpraca ponadnarodowa, działanie 4.1 Innowacje społeczne.
← Wróć do bloga