Zespół Placówek im. Jana Pawła II w Lubaczowie
Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Lubaczowie
Projekt Marta
Szczęśliwy przedszkolak

14.05.2018 roku ,w ramach projektu Sztuka - mój świat wyobraźni” – odbyły się siódme  warsztaty artystyczne  „Dekoracje z masy solnej ” w internacie Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego przy Zespole Placówek im Jana Pawła II w Lubaczowie. Uczestniczyło w nich 25 wychowanków internatu Specjalnego Ośrodka Szkolno- Wychowawczego  z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym i znacznym oraz ze spektrum autyzmu, aktywnie uczestniczył również uczeń ze spektrum autyzmu z Zespołu Szkolno Przedszkolnego w Baszni Dolnej oraz gościnnie 3 wychowanków Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Lubaczowie.

Warsztaty poprowadziła pani Anna Kornaga - Hul ze Stowarzyszenia Twórców Sztuki Ziemi Lubaczowskiej. Masa solna, to niezwykle plastyczne i ciekawe tworzywo wykorzystujące nieograniczoną wyobraźnie i zręczne rączki o którym opowiedziała prowadząca. Zapoznała ona  dzieci i młodzież z tajnikami i sposobami modelowania z masy solnej. Podała przepis na wykonanie samodzielnie masy solnej w domu.  Wspólnie z chętnymi dziećmi i młodzieżą wykonała masę solną według przepisu. Niektóre z dzieci otrzymały masę solną gotową kupioną w sklepie. Następnie uczestnicy odrywali masę solną i ugniatali w dłoniach, rozwałkowywali dane kawałki wałkiem i wykrawywali foremkami różne ozdoby. Posługiwali się przy tym różnymi narzędziami ;typu wałek do ciasta, nożyk, patyczki do szaszłyków, grzebień, nożyczki, maszynka do makaronu itp. Wszyscy uczestnicy warsztatów wykonali piękne dekoracje z masy solnej , które ozdabiają półki w pracowni rękodzieła. Ale to nie koniec ponieważ jak te prace wyschną  a trwa to dość długo trzeba będzie je jeszcze pomalować  np. akwarelą i polakierować.

Działania artystyczne z użyciem materiału jakim jest masa solna były  bardzo ciekawą alternatywą dla typowych zajęć popołudniowych. Pobudzały przestrzenne myślenie, wyrabiały  wrażliwość estetyczną oraz stwarzały  możliwość swobodnej wypowiedzi wyrażonej pracą twórczą.

Projekt „Sztuka - mój świat wyobraźni” jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020. OŚ PRIORYTETOWA VIII Integracja społeczna, DZIAŁANIE 8.5 Wspieranie rozwoju sektora ekonomii społecznej w regionie

Warsztaty - Dekoracje z masy solnej

 

Wiadomości
2020-11-18 Najnowsza wiadomość
Zapraszamy do udziału w konkursie literacko - artystycznym
2020-11-09 Najnowszy film
Materiał udostępniły: Bernadeta Kuchta, Beata Gardzielik
Galeria